Aby wyświetlić treść właściwą dla Twojej lokalizacji, ustawiliśmy kraj na: , język: PL. Możesz kontunuować z tymi ustawieniami lub je zmienić.
Zmień Kontynuuj

W ostatnich latach popularnym rozwiązaniem stało się wykorzystanie ciepła odpadowego z procesów produkcyjnych do wytwarzania energii elektrycznej w układach ORC (Organic Rankine Cycle).

Produkcja takich układów jest nie lada wyzwaniem, ponieważ wciąż jest to nowość, a na rynku światowym znajduje się raptem kilka firm, które podjęły rękawicę rzuconą z jednej strony przez ekologów, a z drugiej przez zakłady produkcyjne, które chętnie przekształcą produkowane ciepło odpadowe w niezbędną do produkcji i coraz droższą energię elektryczną. Hexonic jako renomowany producent wymienników ciepła współpracuje z kilkoma producentami kompletnych instalacji w zakresie doboru, projektu i wykonania wymienników ciepła stanowiących bardzo ważną część całego układu. W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność współpracować przy budowie prototypowej instalacji ORC z jedną z firm, która dopiero zaczyna swoje zmagania na wymagającym i niełatwym rynku dostawców kompletnych instalacji służących do produkcji energii elektrycznej.

Inżynierowie Hexonic dobrali, zaprojektowali i dostarczyli zespół wymienników, na który składały się: skraplacz, parownik, regenerator oraz ekonomizer. Pierwsze trzy wymienniki były oparte na typowej konstrukcji wymienników płaszczowo- rurowych, zaś ekonomizer - z uwagi na niewielkie dopuszczalne spadki ciśnienia i duży przepływ spalin o temperaturze ok. 400 C - wymusił niestandardowe podejście w zakresie funkcjonalności oraz konstrukcji. W tym szczególnym przypadku zdecydowaliśmy się na konstrukcję prostopadłościenną z przepływem spalin w przestrzeni między rurowej, co zapewniało stosunkowo niskie opory przepływu, a dzięki zastosowaniu rur żebrowanych intensyfikację wymiany ciepła poprzez znaczne rozwinięcie samej powierzchni wymiany ciepła, która dzięki zastosowaniu żeber wzrosła ponad czterokrotnie.

Produkt: Ekonomizer
Media: Spaliny/olej termalny
Zakres zadania: Obliczenia cieplne, projekt, produkcja
Aplikacja: Siłownia ORC w której jako źródło ciepła do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się ciepło odpadowe w postaci spalin
Firma: huta szkła w Polsce
Data: 2020/10