System kaskadowy składa się z dwóch oddzielnych obwodów chłodniczych, w których wykorzystywany jest czynnik chłodniczy odpowiedni dla jego zakresu temperatur. Oba obwody połączone są ze sobą za pomocą pośredniego kaskadowego wymiennika ciepła działającego jako skraplacz i parownik.
Obwód wysokotemperaturowy jest chłodzony przez skraplacz powietrza i wykorzystuje kaskadowy wymiennik ciepła jako parownik, natomiast obwód niskotemperaturowy wytwarza chłodzenie w zimnym parowniku i wykorzystuje go jako skraplacz. Zaletą systemu jest możliwość wykorzystania dwóch rodzajów czynników chłodniczych o rożnych prężnościach par, a dobór odpowiedniego czynnika chłodniczego i dystrybucję oleju w systemie kaskadowym można rozpatrywać osobno dla każdego obwodu.
Jako kaskadowy wymiennik ciepła idealnie sprawdzi się płytowy lutowany wymiennik ciepła ze względu na odporność na zmiany temperatur i skoki ciśnienia. Z powodu bardzo wysokich różnic temperatur, które mają niekorzystny wpływ na sam wymiennik ciepła, zaleca się zainstalowanie schładzacza przed wylotem po stronie skraplania. Schładzacz obniża temperaturę gazu wylotowego po stronie jednostki kaskadowej, wykorzystując energię przegrzania do wytworzenia wody o wysokiej temperaturze.
Obecne trendy coraz częściej wskazują na rozwiązania przyjazne środowisku. Coraz popularniejsze stają się systemy chłodnicze oparte na CO2. Aby zoptymalizować systemy chłodnicze wykorzystujące CO2 zazwyczaj stosuje się dwustopniowe kaskady sprężarkowe, w których na górnym stopniu stosuje się obiegi z czynnikiem roboczym o wyższej temperaturze krytycznej.