Aby wyświetlić treść właściwą dla Twojej lokalizacji, ustawiliśmy kraj na: , język: PL. Możesz kontunuować z tymi ustawieniami lub je zmienić.
Zmień Kontynuuj

Chłodnice oleju smarującego

W elektrowniach i elektrociepłowniach wyposażonych w turbinę parową lub gazową chłodnice oleju smarującego są najważniejszym elementem, który odpowiada za wydajność całego obiektu przemysłowego.

Układ smarowania turbiny parowej to zazwyczaj największy układ olejowy w elektrowni. Wydajne chłodzenie oleju smarnego turbiny ma kluczowe znaczenie dla niezawodności oraz zapewnienia optymalnej pracy turbogeneratora.

Olej smarny używany jest do smarowania i chłodzenia łożysk wzdłużnych i poprzecznych turbiny, łożysk generatora i przekładni, kół zębatych i wałków wielowypustowych. Wykorzystywany jest również jako płyn hydrauliczny w hydraulicznym układzie rozruchowym turbiny. Układ smarowania składa się z dużego zbiornika oleju smarnego, chłodnic, które odbierają ciepło z oleju oraz pomp cyrkulacyjnych. W normalnych warunkach pracy olej tłoczony jest do układu smarowania ze zbiornika za pomocą głównej pompy oleju. Wykorzystany olej powraca do zbiornika grawitacyjnym układem odpływowym, tworząc obieg zamknięty. Schładzany jest w obiegu chłodzenia oleju, sterowanym zaworem regulacyjnym temperatury.

Aby układ działał niezawodnie i bezpiecznie należy utrzymać olej smarowy we właściwej temperaturze. Hexonic oferuje szeroką gamę wymienników ciepła w wersjach standardowych oraz dostosowanych do potrzeb klienta, które od lat z powodzeniem pracują w najbardziej wymagających systemach chłodzenia oleju smarującego.