Aby wyświetlić treść właściwą dla Twojej lokalizacji, ustawiliśmy kraj na: , język: PL. Możesz kontunuować z tymi ustawieniami lub je zmienić.
Zmień Kontynuuj

Wymienniki regeneracji nisko i wysokoprężnej

Światowa energetyka konwencjonalna dąży do poprawy efektywności wytwarzania energii elektrycznej. Trend ten jest napędzany przez rosnące ceny paliw i wpływ przemysłu energetycznego na środowisko.  

W elektrowniach konwencjonalnych zwiększenie sprawności oznacza głównie poprawę parametrów pary wytwarzanej przez kocioł i pary napędzającej turbogeneratorze.

Zwiększenie sprawności systemu można również osiągnąć poprzez wielokrotne obiegi grzewcze pomiędzy etapami oraz poprzez modyfikację elementów przepływowych turbin parowych.

Odzyskanie ciepła w regeneracyjnych wymiennikach ciepła tworzy cykl termodynamiczny Carnota. W praktyce można to osiągnąć poprzez wbudowanie w układ wymiennika ciepła, który jest zasilany przez parę wylotową z turbiny. Ciepło powstałe podczas skraplania pary jest przekazywane do kondensatu. Wyższa temperatura kondensatu zmniejsza ilość paliwa potrzebnego do ogrzania wody. Na podstawie ciśnienia kondensatu rozróżnia się niskociśnieniowe regeneracyjne wymienniki ciepła i wysokociśnieniowe regeneracyjne wymienniki ciepła.

Woda zasilająca jest najpierw ogrzewana przez kondensat pary wylotowej w jednostce grzewczej 1, a następnie przez kondensację pary w jednostce grzewczej 2. Za zespołem grzewczym 2 połączona jest chłodnica pary zmęczeniowej 3, w której woda zasilająca jest podgrzewana nieco powyżej temperatury nasycenia, zgodnie z ciśnieniem pary.